Koncep in izhodišča
Pri zasnovi kipov sem izhodišča in navdih našel v Narodni galeriji in v njeni stalni zbirki. Kipa sta zasnovana na način, da poleg estetskega učinka gledalcu nudita širok nabor asociacij, ponujata večplastno branje elementov skulptur in vabita k razmisleku.
Kipa asociirata na človeške figure in predstavljata moški in ženski princip. Kot referenco sem vzel osebe na slikah Jožefa Tominca (1790-1866). Pri prvem sem se navezal na interpretacijo slike Tri dame iz družine Moscon, po kateri sestri gledata v človeka, ki je v njihov prostor vstopil, njuna teta pa opazuje eno od njih, kako na obiskovalca reagira. Kot referenco za drugi kip sta služila moška portreta iz Tominčevih del Avtoportret ob oknu in Družina dr. Frušića.
Kipa poskušata komunicirati z obiskovalcem-opazovalcem, obrazi kipov nam simbolno vračajo pogled, saj pozlačena konkavna oblika dobesedno reflektira svetlobo-pogled. Kipa nas opazujeta, vabita, nadzirata in hkrati čuvata zakladnico.
Trodelna zasnova figur odraža zasnovo objekta Narodne galerije, ki ga sestavljajo stavbe iz treh različnih stoletij (František Edmund Škabrout, Edvard Ravnikar, Sadar Vuga Arhitekti).
V posameznem kipu sem povezal tri umetniške smeri: slikarstvo, kiparstvo in arhitekturo. Kot reference sem vzel dela treh avtorjev povezanih z galerijo (Jožef Tominc, Francesco Robba, František Edmund Škabrout) in s tem v kipa prepletel tudi več umetnostno zgodovinskih obdobij. Zgornji del kipov se nanaša na omenjena dela slikarja Jožefa Tominca, osrednji del se s prepletom zlatega osrčja in vzorca strukture okoli njega navezuje na pozlačeni zgornji del niš na stavbi Narodnega doma (arhitekt František Edmund Škabrout) v katere bosta kipa umeščena, skale vodnjaka Treh kranjskih rek kiparja Francesca Robbe pa se kažejo v spodnjem delu kipov.
Preko vzorov za posamezne dele simbolno predstavljata kipa tudi trojnost narod – dom – družina. Robbov vodnjak se s tremi kranjskimi rekami navezuje na območje, kjer živi naš narod, Narodni dom je bil zgrajen kot dom slovenskih društev, sedaj pa v njem domuje Narodna galerija, Tominčeva družinska portreta pa kažeta na družino kot osnovno celico vsake družbe.
Vsi naštete elemente sem prepletel v dva kipa, ki se estetsko navezujeta na nekatere moje avtorske projekte, odsevata tudi moj način kreativnega umetniškega delovanja, ki vključuje predvsem tri področja: raziskovanje, ateljejsko delo in javno predstavljanje.
Kipa bosta modelirana v glini in odlita v aluminij, ki bo barvan in na nekaterih delih pozlačen. Barva kipov bo enaka barvi stebrov na fasadi, ki so svetlejši od ostale barve pročelja. Pozlata na kipih je likovno povezana s pozlačenimi polji v kupoli niše. Barvna površina kipov in pozlata bosta skladni z arhitekturnimi elementi zgradbe.
Kipa, sodobna v obliki in materialu, predstavljata poklon umetnosti starejših obdobij in Narodni galeriji.
Ljubljana 14. 6. 2018
Damijan Kracina |